Feminizmus je boj proti sexistickému útlaku
Prečo je feminizmus taký relevantný v celom spektre?
Väčšina žien vykonáva platenú prácu, pričom stále vykonáva väčšinu práce starostlivosti o druhých s klesajúcou podporou zo strany štátu. Pandémia to ešte zhoršila: ukázalo sa, že štát uprednostní ekonomiku pred záchranou ľudského života. Nikdy nebolo jasnejšie, že rodová dvojhviezda, ktorá nikomu dobre neslúži a pre mnohých z nás je zničujúca, je nástrojom na rozdeľovanie práce a zdrojom útlaku.
Medzitým si mnoho pomerne dobre situovaných žien uvedomilo, aké krehké sú v skutočnosti ich privilégiá. Trump sa chválil sexuálnym útokom a vyhrážal sa, že odoberie skromné zisky zo zdravotnej starostlivosti a pandémia poukázala na nedostatky nukleárnej rodiny.
NÁŠ ARGUMENT VŽDY BOL, ŽE PRIDAŤ SA K UTLÁČATEĽOM NIE JE OSLOBODENIE.
Feministky dlho kritizovali korporátny feminizmus, ktorý podporuje malý počet žien na vrchole spoločnosti a využíva ich na zakrytie základnej nemorálnosti vykorisťovateľských korporácií. Naším argumentom vždy bolo, že pridať sa k utláčateľom nie je oslobodením. Riadime sa jasnou definíciou:
„Feminizmus je boj proti sexistickému útlaku.“
To v prvom rade znamená, že v boji môže byť každý, keďže feminizmus je čin a nie identita. A tiež to znamená, že feminizmus sa realizuje len vtedy, keď máme skutočnú rovnosť. Nie sme inšpirovaní svetom, kde sa bohaté ženy rovnajú bohatým mužom a všetci ostatní sú rovnako chudobní.
ĽUDIA SÚ HLADNÍ PO FEMINIZME, KTORÝ V SKUTOČNOSTI SPOCHYBŇUJE MOC, ALE NAJVIDITEĽNEJŠIE FEMINISTICKÉ INŠTITÚCIE IM VEĽMI NEPOMÁHAJÚ.
Medzitým sa feministky v teréne zapájajú do boja s rôznymi problémami, a to nielen prostredníctvom súdov alebo lobovaním u zákonodarcov. Zaoberajú sa právami na bývanie, klimatickou spravodlivosťou, zrušením polície, bezplatnou imigráciou, organizovaním práce, kampaňami za reprodukčnú spravodlivosť, právami sexuálnych pracovníkov a ďalšími.
„Politika identity“ učí vnímať každú stránku človeka ako most k iným ľuďom, nie ako bariéru.
NESNAŽÍME SA O ÚPLNÉ MINIMUM. CHCEME TO VŠETKO.
Feministická analýza nám poskytla tento plodný spôsob uvažovania. Prečo ešte vždy mnohé spoločnosti používajú rod na rozdeľovanie pracovníkov a stláčanie miezd nadol?
Musíme bojovať proti tomuto sociálnemu konzervativizmu a ponúknuť alternatívu oslobodenia. Musíme si znovu predstaviť sociálnu reprodukciu ako niečo, čo robíme spoločne, ako spoločnosť. Musíme sa oslobodiť od našej posadnutosti nukleárnou rodinou ako konečnou morálnou jednotkou. Aby sme v plnej miere otočili karty, musíme získať späť viac než len naše základné nároky na sociálne zabezpečenie a požadovať dobrý život, ktorý nám právom patrí.
Ak veríme v dobrý život pre všetkých, nie sme za to dlžní sami sebe tu a teraz? Pri tvorbe tohto časopisu sme tiež začali vytvárať komunitu. Dúfame, že prostredníctvom tohto nablýskaného nájdeme našich ľudí…
Vidíme sa tam vonku,
QueenTeam