Čo o vás prezrádza posudzovanie druhých
Tabu. Veci, o ktorých nehovoríme, slová, ktorými sa dusíme. Niekedy mám pocit, že ich vypľujem. Slovné zvratky. Môžeme hovoriť o sebe, bez toho, aby sme riešili svoje telá? Môžeme si prv zahryznúť do jazyka, predtým než vyslovíme svoju mienku o druhých? Prečo majú všetci neustálu potrebu komentovať iných, namiesto seba?
Z nejakého dôvodu ľudia milujú súdiť iných ľudí.
Viem to z prvej ruky, pretože som určite vinná aj ja. Občas máme všetci túto nutkavú potrebu, možno si to niekedy ani neuvedomujeme. A je jedno, či súdime výzor, postavu, štýl obliekania, vzťahy, rozhodnutia…
No zamysleli ste sa nad tým, prečo sa to deje?
Je to preto, že naše úsudky odhaľujú naše slabé miesta. Naše neistoty. Naše slabosti. A zvyčajne tvrdo súdime ostatných, pretože to isté robíme sami sebe. Tu je návod, ako to môžeme zmeniť.
ZOSTAŇTE V ZVEDAVOSTI
Kedykoľvek sa “pošmyknem” a začnem odsudzovať ostatných, urobím krok späť a pripomeniem si túto pravdu:
Zvyčajne posudzujeme druhých v oblastiach, kde sa cítime najslabší.
Vážne, premýšľajte o tom.
Nie som naivná v týchto veciach. Nemyslím si, že je možné žiť život, v ktorom nikdy nikoho nesúdime. Je to určite obdivuhodný cieľ, no mojím cieľom je ponúkať riešenia, ktoré sú dostatočne realistické na to, aby ich ľudia boli ochotní vyskúšať.
A tu je jeden jednoduchý, ktorý si treba zapamätať, keď nabudúce pocítite nutkanie byť trochu „súdnym“ voči ostatným:
Vyhýbajte sa posudzovaniu
Posudzovanie nás uzatvára a bráni nám pochopiť celú situáciu. Ak máme byť úprimní, väčšina úsudkov o ľuďoch je založená na neúplných informáciách. Zvedavosť nás na druhej strane necháva otvorenými možnosti, že v situácii je niečo, čomu úplne nerozumieme.
Vždy, keď vidím ľudí konať spôsobom, ktorý si myslím, že je šialený, hlúpy alebo ešte horší, kladiem si túto otázku:
“Zaujímalo by ma, čo sa deje s tou osobou, o ktorej neviem?”
Priznávam, že to môže znieť jednoducho, ale oveľa ľahšie sa to povie, ako urobí.
Súdiť ľudí je jednoduché a v niektorých prípadoch to môže byť dokonca dobrý pocit. Na druhej strane, byť zvedavý si vyžaduje zrelosť, emocionálnu inteligenciu a zdravú dávku sebakontroly, aby ste to dokázali dôsledne.
Náš tip: prečítajte si 4 návyky emocionálne inteligentných ľudí