Lektor z BEST ENGLISH nám prezradí, ako sa naučiť cudzí jazyk
Hovorí sa, že deti sa najlepšie učia jazyky. To však neznamená, že by sa dospelí mali vzdávať. Jednou z najčastejších prekážok pri konverzácii v novom jazyku je strach z chýb. Rodení hovoriaci sú však ako milujúci rodičia: každý váš pokus komunikovať v ich jazyku je objektívnym dôkazom toho, že ste nadaný génius. Ocenia vašu snahu a dokonca vám pomôžu. Ako sa však naučiť cudzí jazyk efektívne a rýchlo? Opýtali sme sa skúseného lektora angličtiny Matúša Gučíka z BEST ENGLISH.
Si lektor angličtiny. Čo ťa na učení baví?
Baví ma pomáhať ľudom a sledovať ich pokrok v angličtine. Veľa ľudí má za cieľ zlepšenie hlavne rozprávania a skrz náš spôsob výučby v Best English je to dosiahnuteľné veľmi rýchlo. Najviac ma teší, keď vidím, ako si uvedomia nejakú vec, ktorú nevedeli alebo používali zle a vďaka tomu sa posunú v živote.
Baví ma vidieť výsledky a to, keď sa vďaka našim kurzom posunú a zlepší sa im život.
Ako sa prinútiť učiť?
Človeka to musí trošku baviť a musí to chcieť. Všetko začína s tvojím prečo. Musíš to chcieť dostatočne na to, aby ti to stálo za to. 🙂
Ale môžeš si, napríklad, nastaviť telefón na anglický jazyk, použiť „nalepovacie“ papieriky a oblepiť si celý byt s nimi a na každý papierik napísať preklad tej veci v cudzom jazyku a zakaždým, keď otvoríš chladničku, uvidíš na dverách FRIDGE a lepšie si to zapamätáš. 🙂
Dá sa naučiť cudzí jazyk doma?
Do určitej úrovne áno. V dnešnej dobe neobmedzených možností je to podstatne jednoduchšie. Ideálne je, keď sa tým obklopíš. Pozeraj seriály a filmy po anglicky, čítaj knižky alebo počúvaj nejaké podcasty.
Problém vidím skôr v hovorení. To, že tomu teoreticky rozumiem, ešte neznamená, že to viem použiť aj v praxi.
A to je problém, ktorý študenti majú. Nehovoria a nepoužívajú to, čo sa naučili. Na to, aby človek ovládal niečo, potrebuje tomu porozumieť a precvičiť to hlavne v dostatočnej miere.
S čím majú teda študenti najčastejšie problém?
Vo všeobecnosti s hovorením. Omnoho viacej rozumejú ako sú schopní vyjadriť. Pretože v škole sa sústreďujú na gramatiku a nie na rozprávanie.
Ak mám byť viac konkrétny tak sú to hlavne predložky. Často sa stáva, že ľudia prekladajú vety doslova. Ale to v angličtine nefunguje. Slovosled je ďalšia vec s ktorou bojujú. Alebo napríklad nepravidelné slovesá. Tie sa treba len naučiť. A študenti málo rozprávajú, často je aj výslovnosť niečo, čo nemajú zvládnuté a hodiny bývajú dosť zábavné 🙂
Máš nejakú vtipnú príhodu s nepodareným prekladom?
Tých je veľmi veľa. A nie je to len preklad, ale aj výslovnosť. V angličtine je veľa slovíčok, ktoré majú podobnú výslovnosť, takže viackrát som počul vetu: že napadol ma pivo, namiesto medveď.. 😀 takých príkladov je veľa..
A vždy sa spolu na tom zasmejeme a ideme ďalej.
Aký cudzí jazyk by si sa chcel naučiť ty?
Napríklad španielčinu. Znie mi to dobre v uchu 🙂
Ale keby som mohol mať nejakú super schopnosť, tak by to bolo asi vedieť každým jazykom na svete. Pretože by som sa vedel dohovoriť naozaj kdekoľvek. Predstav si tie možnosti! Hoci je angličtina svetový jazyk, v takej Číne ti to moc nepomôže. 😅