Morálka: proti gustu žiaden dišputát
Často, keď stretneme nových ľudí a dokonca aj svojich známych, máme tendenciu súdiť ich podľa morálky. Schopnosť rozhodovania spočíva v tom, že ak rozmýšľajú a rozhodujú o veciach inak ako my, zasvieti v našej hlave kontrolka.
Už od mladého veku nás učia rozlíšiť správne od nesprávneho. Rozprávky majú hrdinov, ktorí sú dobrí a zlí. Počas života sme schopní aplikovať tieto aspekty v našich životoch na základe našich každodenných rozhodnutí, s ktorými sa môžeme stretnúť.
Tieto rozhodnutia, ktoré robíme, sú dôvodom týchto morálnych problémov, ktoré si umelci aj filozofi stanovili, aby spochybňovali, čo je skutočne správne a čo nie.
Morálka je to, čo iní robia zle
Na základe vášho vlastného charakteru a osobnosti je naša morálka tým, čo nás delí na všeobecné/špecifické skupiny a podskupiny. Ako spoločnosť sme si ustanovili „normu“, akési nepísané pravidlá, čo je dobré a čo zlé.
„Podľa morálnych relativistov viera o dobro a zlo nemá univerzálny význam“.
To znamená, že neexistuje absolútny fakt, ktorý by hovoril o tom, čo je nesprávne a čo je správne, ale tieto morálne úsudky sú len relatívne k tradíciám, presvedčeniam a určitým praktikám konkrétnej skupiny osôb.
Mali by sme si uvedomiť, že ľudia sú v mnohom podobní umeniu, každý máme svoj vlastný príbeh a identitu, ktorá nás zaraďuje do skupiny alebo jedinečne odlišuje od ostatných.
Morálka je len ďalší kúsok humanitných vied, ktorý sa pridáva na naše osobné plátno. Namaľujte svoj vlastný jedinečný obraz, ktorý bude inšpirovať druhých 🙂