Odpadky v prírode sa dotýkajú nás všetkých
Matka príroda má tiež svoje vlastné riešenia „likvidácie odpadu“ už milióny rokov. Zamyslite sa nad stromom neďaleko vášho domu: na jeseň sa „zbavuje“ svojich listov. V ľudskom svete by sa to považovalo za „odpad“ a odvážali by sa na skládku. Inak tomu nie je ani v prípade prírody – pôda víta každoročné kŕmenie každú jeseň a láme listy, aby sa vyživila. Je naozaj zaujímavé pozorovať, ako v prírode „odpad jedného organizmu je sviatkom iného“.
Náš problém
Takéto pozitívne to však s nami ľuďmi veru nie je. Produkujeme odpad na dennej báze a pre mnohých z nás tento “problém” končí vynesením odpadkov. Doma upratujeme, udržiavame čistotu, no keď príde na reč príroda, náš záujem o udržanie a čistotu v nej je už často pasívny. Prečo?
Čo sa to stalo s nami ľuďmi, keď sme sa naučili písať, čítať a počítať, no keď nás v škole učili, že odpadky do lesa nepatria, mali sme uši zapchaté?
O probléme odpadu v našej prírode sme sa porozprávali s predsedom OZ Save nature by Čivas Ladislavom Stupákom, ktorý zachraňuje náš najcennejší poklad deň čo deň spolu s ďalšími úžasnými ľuďmi.
Odpadky sú globálny problém. Ako zachrániť našu planétu, náš domov?
Veľa ľudí má riešenia, ako zachrániť našu planétu, my si myslíme že iba našimi činmi sa dá reálne niečo zmeniť, ísť príkladom tvrdou prácou a šíriť dobrú myšlienku. Zo skúsenosti vieme, že práve tí, ktorí sú kompetentní si vo viacerých prípadoch chcú nabaliť svoje vlastné vrecká na úkor životného prostredia. Preto sa snažíme robiť veci nezištne a úplne jednoducho, ak za tým človek vidí vidinu zárobku, je to vopred stratené.
Čo vás viac štve, že ľudia odpad neseperajú, alebo že vznikajú nelegálne skládky?
Jedno nadväzuje na to druhé, takže nás štve aj to, že ľudia málo separujú a aj tie nelegálne skládky.
V čom vidíte najväčší problém v našej spoločnosti?
Ľudia ako keby nechceli vidieť problém, ktorým je klimatická zmena a množstvo pribúdajúceho odpadu v našej prírode, v riekach a potokoch.
Ľudia sa zameriavajú na zábavnejšie veci, máme všetkého dostatok, berú to už ako samozrejmosť. Odpad v okolí ich veľmi nevyrušuje, pokiaľ majú čisto na svojom pozemku je to v poriadku.
Koľko členov má vaše OZ a ako často “upratujete” našu krásnu prírodu?
Naše OZ má už vyše 50 členov a každým dňom rastieme, aj preto si myslíme, že dokážeme veľké veci a aspoň čiastočne zmeniť správanie a zmýšľanie ľudí. Upratujeme niekedy aj štyrikrát týždenne, často aj 5 hodín za jeden deň, podľa aktualného počasia, pokiaľ neprší tak zachraňujeme svet!
Na čo ste vo svojej činnosti najviac hrdí?
Na členov OZ, na spoluprácu so samosprávou, na spoluprácu so Slovenským vodohospodárskym podnikom a hlavne to, koľko máme za sebou zlikvidovaných čiernych skládok.
Ako môžeme my všetci priložiť ruku k dielu?
Zdieľaním našich sociálnych sietí FB a IG, taktiež našu webovú stránku, na ktorej sa môžete registrovať za člena nášho OZ a podpora na náš transparentný účet. Zúčastňovať sa na našich podujatiach, ktoré zverejňujeme na našich sociálnych sieťach.
Keby ste mohli poslať 30 sekundovú správu celému svetu, čo by ste povedali?
Stačí jedno, prestať ničiť to, čo sme dostali ako dar a správať sa k prírode tak ako si to zaslúži, lebo máme iba jednu planétu a sme poslednou generáciou, ktorá ešte može zvrátiť klimatické zmeny.
Ďakujeme za rozhovor – OZ Save nature by Čivas Ladislav Stupák
Csaba
2 roky agoVýborný článok, mohol by byť aspoň 2x dlhší a obšírnejší.
QueenTeam
2 roky agoV tomto prípade šlo o rozhovor, nie článok. Čo sa týka rozsahu, predseda OZ dostal neobmedzený priestor na svoje odpovede 🙂