Tvoj sprievodca pre vedomé jedenie
Možno si myslíš, že praktizuješ vedomé jedenie, ale väčšina z nás nie. V dnešnom modernom svete sú rozptýlenia všade. Mnohí z nás často dojedia jedlo bez toho, aby si vôbec spomenuli na jeho chuť, pretože sme popri tom pozerali televíziu, scrollovali na telefónoch alebo odpovedali na e-maily. A hoci vychutnať si svoj obľúbený seriál s jedlom nie je vo svojej podstate zlé, neustále vyrušovanie môže zmeniť jedenie na bezduchý akt, ktorý môže viesť k prejedaniu sa, namiesto jedenia kvôli fyzickému hladu a pôžitku.
Jedlo sa má predsa vychutnávať!
Jedným z najlepších (a výskumom podporovaných ) spôsobov, ako spomaliť a vychutnať si jedlo, je vedomé jedenie. Považuj tento článok za rýchly minikurz vedomého stravovania a toho, ako ho môžeš začleniť do svojho životného štýlu – od dnes!
Čo je to vedomé jedenie?
Vedomé jedenie je umenie zámerne venovať pozornosť jedlu bez posudzovania a zapojiť počas jedla všetky svoje zmysly. Naladenie (neodsudzujúcim spôsobom!) ti umožní sledovať tvoje stravovacie návyky a lepšie porozumieť svojim myšlienkam a podnetom, ktoré vedú k výberu jedla. Zámerom vedomého jedenia je zamerať sa na to, ako sa počas jedla cítiš a naplno si vychutnať jedlo v prítomnom okamihu.
Aké sú výhody?
Všímavé jedenie má mnoho výhod, ale je dôležité si uvedomiť, že vedomé jedenie nie je určené na to, aby sa používalo ako nástroj na chudnutie.
Z lekárskeho hľadiska sa ukázalo, že pozorné jedenie znižuje záchvatovité prejedanie sa a emocionálne stravovacie správanie u jednotlivcov, ako aj zmierňuje symptómy syndrómu dráždivého čreva.
Ale okrem toho môže vedomé jedenie pomôcť aj pri:
- Trávenie, pretože spomalenie počas jedla pomáha znižovať stres a umožňuje tvojmu telu relaxovať počas tráviaceho procesu.
- Nauč sa, ako si vychutnať jedlo tým, že si vychutnáš každé sústo a pri každom jedle využiješ svoje zmysly.
- Opätovný kontakt s pocitom hladu a sýtosti, pretože vedomé jedenie ti môže pomôcť lepšie sa zladiť s potrebami tvojho tela.
Ako začleniť pozorné stravovanie
Uvedomelé jedenie je o uvedomení si každého sústa jedla. Aj keď to nemusí byť vždy možné (chápem – všetci sme zaneprázdnení a vystresovaní!), toto je niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu začleniť pozorné stravovanie do tvojej každodennej rutiny.
Vyber si jedno jedlo na skúšku
Pre tých, ktorí začínajú s vedomým stravovaním, môže byť užitočné vybrať si jedno jedlo, ktoré si precvičia viac do hĺbky.
Je nereálne očakávať, že budeš jesť vždy s vedomím, ale čím viac si úmyselne urobíš čas na jedlo s vedomím, tým sa to stane vrodenejším.
Napríklad, ak si ráno môžeš vyhradiť krátky čas na precvičovanie vedomého jedenia, využi päť minút, ktoré sú potrebné na zjedenie ranných cereálií alebo praženice, aby si odstránil rozptýlenie (daj preč ten mobil!) a jedz s rozumom. Ak sú tvoje dni uponáhľané od chvíle, keď sa zobudíš, až do konca pracovného dňa, premeň večeru na skutočný gastronomický zážitok. Neboj sa zapojiť všetky zmysly!
Daj si pauzu
Viem, aké ľahké môže byť po dlhom a stresujúcom dni inštinktívne siahnuť po svojom obľúbenom jedle. Ale predtým, ako si vezmeš snack zo špajze, zastav sa a opýtaj sa seba, čo naozaj cítiš.
Je to stres? Smútok? Frustrácia? Nuda? Alebo hlad?
Ak si nájdeš chvíľku na to, aby si zistil, čo vlastne cítiš, pomôže ti to urobiť si vedomejší výber. Ak tvoj pocit nesúvisí s fyzickým hladom, skús inú aktivitu, ako je zavolanie priateľovi, ísť na prechádzku alebo si píš denník, čo pomáha spracovať svoje myšlienky a emócie.
Odstráň alebo minimalizuj rozptýlenie počas jedenia
Keď sedíš pri jedle, odstránenie rušivých vplyvov je nevyhnutné pre vedomé jedenie. To znamená, že vypneš notebook, odložíš telefón a nezapneš televízor. Nemusí to byť vždy možné, a to je v poriadku! Keď však dokážeš odstrániť rozptýlenie, skús sa zamerať na jedlo pred sebou alebo na konverzáciu, ak ješ s ostatnými.
Spomaľ
Či už ješ rýchlo, aby si sa presunul na ďalšiu úlohu, zhltneš raňajky cestou do práce, alebo si jednoducho rýchly jedák, vedomé jedenie je predovšetkým o spomalení. Urob si čas na prestávku počas jedla – medzi sústami odlož vidličku, zastav sa na dúšok vody alebo sa zhlboka nadýchni, aby si skontroloval svoje telo, aby si zistil, či si stále hladní alebo pohodlne sýti.
Zapoj svoje zmysly
Nájdi si chvíľku a skutočne sa pozri na svoje jedlo.
Čo je na ňom vizuálne príťažlivé?
Ako vonia?
Všimni si, aký je to pocit, keď si prvýkrát zahryzneš. Čo ti ako prvé napadne? Je to chrumkavé? Aromatické? Korenené? Mastné? Jemné?
Venovanie pozornosti svojim zmyslom ti skutočne pomôže vychutnať si jedlo. Koniec koncov, pozorné jedenie nie je o posudzovaní jedla, ale skôr o zvedavosti a plnení vedomia každého sústa.
Slovo na záver: Pamätaj, že láska je hlavný chod.