Z denníka matky, ktorá je na plný úväzok MAMAŽéRKA
Čo alebo kto ťa vie najviac vytočiť?
Môj muž, keď si dovolí zaspať a ja som nevyspatá, haha 😀
Ale teraz vážne – už dlhšiu dobu hovorím, že nikto nevytočí matku viac ako iná matka. Doslova neznášam, keď potrebuje iná mama podporiť, potrebuje vedieť, že v tom materskom kolotoči nie je sama, tak „si dovolí“ posťažovať sa niekde na Facebooku a už sa na ňu sypú komentáre v štýle – ja mám aj upratané, aj navarené, všetko sa dá keď sa chce… alebo moja TOPka, kedy sa mi vo vrecku nožík otvára:
„Ako si si naučila, tak máš“.
Bolo by dobre, keby sme si všetci uvedomili, že každé dieťa je iné, každá mama je iná, každý má doma iné povinnosti a najmä inú podporu. Toto bol vlastne dôvod, prečo vznikla moja stránka a aj rovnomenná skupina Z denníka matky.
Aby sa žiadna matka necítila sama. Aby vedela, že sme v tom spolu.
A čo ti vie spraviť veľkú radosť?
Keď mi moje deti povedia, že ma ľúbia. Teším sa z toho neskutočne, pretože ja som ešte z generácie detí, ktorej to rodičmi nahlas hovorené nebolo, a tak sa to vždy ťažko hovorilo aj mne. Teraz je to u nás na dennom poriadku aj z našej strany aj zo strany detí a mňa to vždy veľmi zahreje pri srdci. No a aby som nezabudla, samozrejme ešte keď muž umyje riad, haha 😀
Aká je vaša obľúbená rodinná tradícia?
Z takých klasických tradícií dodržiavame palacinky v nedeľu na olovrant (obaľujeme nervy na pondelkové ráno) a máme jednu špeciálnu tradíciu, obľúbenú najmä mnou a mužom. Zaviedli sme tzv. daň za sladkosti.
Funguje to tak, že zakaždým, keď deti dostanú sladkosť, dajú z nej kúsok nám, rodičom. Menej energie pre nich, viac energie pre nás. Moje tukové bunky sa v tejto tradícii vyžívajú, zato moje plavky plačú… 🙂
Ktorá zo spomienok na detstvo sa ti vynorí ako prvá?
No je ich kopec, ale úplne prvá, ktorá mi napadla, je, ako sme raz so sestrou na sídlisku našli myš. Ona z nej bola taká natešená, že ma prehovorila, aby sme ju šli ukázať maminej kamarátke domov. Normálne sme k nim zazvonili, počkali, kým otvorí a myškou sme jej hojdali pred tvárou. Na druhý deň, keď k nám prišla na kávu, samozrejme spomenula pred maminou, ako sme jej priniesli ukázať tento nečakaný poklad, tak nás po jej odchode čakala masáž zadkov.
Teraz sa na tom strašne smejem 🙂
Jaaaaaj, a raz sa nám nechcelo ísť do školy, tak sme si šli dať spraviť piercing do pupka k súkromnému lekárovi, aby sme mali ospravedlnenku do školy.
Ale viac radšej ani nebudem spomínať, ak by sa náhodou niekedy moje deti dostali k tomuto rozhovoru.
Čo ťa inšpirovalo k založeniu vlastnej značky?
Oficiálna verzia je, že sú za tým povinnosti, ktoré ma zasypali, keď som sa stala matkou. Akože nikdy mi nenapadlo, koľko vecí musí manažovať mama. Koľko nových postov zastáva – opatrovateľka, kuchárka, taxikárka, vychovávateľka, učiteľka, upratovačka, rozhodca a kopec ďalších.
A tak vznikla značka #MAMAŽéRKA
Za každým produktom je určitý príbeh, prečo vznikol, alebo na čo slúži. Najobľúbenejší je materský mop – rozumej ponožky, ktoré krásne vyleštia podlahu a po kvapkách vína, či mlieka neostane ani stopy. No a ešte vám prezradím tú neoficiálnu verziu – je za tým to „žranie“, ktoré začína už v tehotenstve, pokračuje počas dojčenia a končí zažieraním nervov.
(Preto produkty balím do pizza krabíc. Sú pre chrumkavé maminy. Ale to len medzi nami, lebo je to tajné...)
Čo by si poradila všetkým mamám, ktoré majú pocit, že nie sú dokonalé?
V prvom rade to, že dokonalá matka neexistuje a že pre deti, je nesmierne dôležité vidieť aj nedokonalosti. Potrebujú vedieť, že aj mama má chyby, lebo len potom sa naučia, že ani ony nemusia byť dokonalé. Naučia sa, že na chyby má každý právo, že sa z nich učíme a že sa navzájom ľúbime aj s chybami. Len tak sa z nich stanú tolerantní ľudia a naučia sa prijímať a dávať bezpodmienečnú lásku. A tá im pomôže, aby to nevzdali hneď pri prvom nedorozumení vo svojom budúcom vzťahu.
A rada by som takto na záver odkázala každej mamke, ktorá číta tento článok jednu dôležitú vec: SI DOBRÁ MAMA.